در ایران بیش از سی هزار جاذبه گردشگری، طبیعی و تاریخی وجود دارد. با توجه به اقلیم‌های بسیار متنوع آب و هوایی، ایران به عنوان یکی از مقصدهای گردشگری غنی شناخته شده است. فرصت خوبی برای گردشگری در ایران و سراسر دنیا است تا با سفر به استان خراسان رضوی، از این همه جاذبه گردشگری، طبیعی، میراث فرهنگی، صنایع دستی بازدید نمایند. در این مقاله به معرفی جاذبه‌های طبیعی شهرستان تربت حیدریه می‌پردازیم. شهری که جای جای آن با آثار تاریخی ارزشمند و جاذبه‌های طبیعی بی‌نظیری زینت شده است.

منطقه گردشگری رودخانه حصار

رودخانه حصار در ۵۵ کیلومتری غرب تربت حیدریه در روستای حصار یکی از مناطق خوش آب و هوای شهرستان واقع شده است. این روستا در یک منطقه کوهستانی واقع شده و دارای آب وهوایی نسبتا معتدل و زمستان‌ها‌یی سرد است. وجود رودخانه و چشمه‌های پر آب، باغ‌های میوه و مزارع سرسبز در این منطقه زمینه را برای یک محیط گردشگری ناب مهیا کرده است.

منطقه گردشگری رودخانه حصار تربت حیدریه

رودخانه حصار تربت حیدریه

رودخانه حصار از پر آب‌ترین رودخانه‌های طبیعی تربت حیدریه است که به علت طبیعت زیبا و منحصر به فردش همیشه در فصل گرما میزبان دوستداران طبیعت و گردشگران است. در دو طرف رودخانه تابلوی باشکوهی از زیبایی‌های طبیعت نقش بسته است. از درختان سر به فلک کشیده سرو و چنار گرفته تا درختانی چون آلو، تمشک، زردآلو، گیلاس، گردو، بادام، آلبالو و گلابی با رقص در نسیمی روح‌نواز به خودنمایی می‌پردازند.

آبشار رودمعجن تربت حیدریه

در چهار کیلومتری روستای رودمعجن آبشارطبیعی زیبابی به ارتفاع حدود سی متر وجود دارد. روستای رودمعجن در ۴۸ کیلومتری شمال غربی تربت حیدریه قرار دارد. آبشار رودمعجن از سلسله جبال چهل تن در۵۴ کیلو متری غرب شهرستان سرچشمه گرفته است. آبشار پس از فروریختن از کوه و عبور از مزارع و باغ‌های روستا وارد رودخانه حصار می‌شود.

آبشار رودمعجن تربت حیدریه

آبشار رودمعجن تربت حیدریه

آبشار مذکور یکی از چشم انداز‌های زیبای شهرستان تربت حیدریه است همه ساله در گرمای تابستان پذیرای گردشگران زیادی از سراسر کشور است. آبشار یکی دو متر از دیواره پشتی فاصله دارد. برخی از مردم با عبور از ‌زیر آبشار و ضربات سنگین آب به آنسوی آبشار می‌روند. این کار به یکی از تفریحات مردم در این مکان تبدیل شده است که البته می‌تواند مخاطره آمیز باشد. این آبشار در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

منطقه شکار ممنوع بزمای تربت حیدریه

منطقه شکار ممنوع بزمای تربت حیدریه با وسعت ۲۸ هزار هکتاری در هشت کیلومتری جنوب شرقی تربت حیدریه قرار دارد. منطقه بزمای رشتخوار منطقه‌ای کوهستانی و تپه ماهوری است. حیات وحش منطقه دربردانده گونه‌هایی مثل حیوانات کل، بز، قوچ، آهو، روباه، گرگ، شغال، کفتار، خرگوش، طرقه، سهره، کبک، هدهد و… است.

منطقه شکار ممنوع بزمای تربت حیدریه

منطقه شکار ممنوع بزمای تربت حیدریه

منطقه شکار ممنوع بزمای یکی از مناطق مهم منطقه است که قسمت اعظم آن در محدوده جغرافیایی شهرستان رشتخوار واقع شده است. منطقه شکار ممنوع بزمای پوشیده شده از انواع مختلف گونه‌های گیاهی که خاصیت گیاهی دارند. در این منطقه تفرجگاه‌های بسیاری از جمله کوه سنگ، سد شهید یعقوبی، تنگل علی آباد، بند نوق و کازغند وجود دارند. همچنین از انواع مختلف گیاهان این منطقه می‌توان به بلقیص، گل زرد، سلمه، شور، خار گونی، بومادران، مریم گلی، زیره سیاه و گل لاله اشاره نمود.

پارک کوهستانی پیشکوه

در کوهپایه‌ها و تپه‌های شهر تربت حیدریه، پارک کوهستانی پیشکوه به وسعت هشتصد هکتار در حاشیه جنوب غربی این شهر قرار گرفته است. این پارک جزء بزرگترین پارک‌های ‌‌منطقه شرق کشور است که امکانات رفاهی و تفریحی بسیاری که دارد به جذابیت آن می‌افزاید. موقعیت خاص پارک و قرار گرفتن آن در کنار جاده اصلی، سبب شده که این پارک موقعیت خاصی پیدا کند.

پارک کوهستانی پیشکوه تربت حیدریه

پارک کوهستانی پیشکوه تربت حیدریه

این پارک با قرار گرفتن در دامنه کوه و داشتن چشم اندازهای طبیعی بسیار زیبا مورد استقبال گردشگران و شهروندان تربت‌حیدریه می‌باشد. ارتفاع و موقعیت خوب پارک، یک دید ۳۶۰ درجه از نمای شهر تربت حیدریه به شما ارائه می‌دهد. پارک پیشکوه در صبحگاه، هوای بسیار مسرت بخشی دارد. با توجه به نزدیکی به شهر تربت‌حیدریه می‌توان با گردش چند دقیقه‌ای در پارک، انرژی لازم برای شروع یک صبح کاری را بدست آورد.

غار ماه پری تربت حیدریه

از دیگر جاذبه‌های طبیعی تربت حیدریه غار ماه پری در روستای صنوبر است که از سرسبزترین مناطق شهرستان می‌باشد.

غار ماه پری

غار ماه پری

شواهد بر جای مانده در غار‌های این منطقه حکایت از زیستگاه انسان‌های اولیه و ماقبل تاریخ را می‌دهد. این غار در نوزده کیلومتری شمال غربی تربت حیدریه واقع شده است. غار ماه پری سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

باغ ملی تربت حیدریه

باغ‌ملی تربت‌حیدریه بالای تپه‌ای در مرکز شهر قرار دارد. درختان سرو و کاج سر به فلک کشیده و باغچه‌های گل‌های زیبا و رنگارنگ از ویژگی‌های باغ‌ملی به شمار می‌آید. باغ ملی تربت حیدریه تا حدود هفتاد سال پیش در واقع یک قبرستان بود و از آن زمان به بعد تدریجا تبدیل به باغ ملی شد.

باغ‌ ملی تربت‌

باغ ‌ملی تربت‌ حیدریه

قدمت برخی درختان سرو باغ که بیش از نود سال بود و خشک شده بودند، توسط هنرمندان تراشیده شده و به تابلوهای مفهومی تبدیل شده‌اند. درختچه‌های زینتی، گونه‌های ژاپنی، سرو، صنوبر، اقاقیا و… گونه‌های گیاهی باغ‌ملی را تشکیل می‌دهند. آب‌نما، نورپردازی و دیواره‌های سنگی ورودی این پارک مشرف به شهر است و این محوطه را به باغی منحصر‌به‌فرد تبدیل کرده است. موزه مشاهیر تربت حیدریه در ضلع غربی این باغ زیبا برای بازدید عموم راه اندازی شده است.

روستای حصار

اگر به دنبال مکانی سرسبز و خرم در تربت حیدریه هستید روستای حصار بهشت گمشده این منطقه است. حصار روستایی خوش آب در ۴۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان تربت حیدریه است. این روستا که به بهشت گمشده معروف است، بین روستای رودمعجن و روستای نامق شهرستان کوهسرخ قرار دارد.

روستای حصار

روستای حصار تربت حیدریه

حصار زمستان‌هایی بسیار سرد و تابستان‌هایی خنک و مطبوع دارد. رودخانه پرآب و دائمی و باغات سرسبز آن مقصد گردشگران‌ بسیاری از شهرها و روستاهای اطراف است.

قله ملکوه تربت حیدریه

قله ملکوه در در چهل کیلومتری شهرستان تربت حیدریه استان خراسان رضوی قرار دارد و سومین قله بلند استان است. این منطقه مکانی بسیار دنج برای کوهنوردی و صخره‌نوردی می‌باشد. این قله در این منطقه جزو قلل مرتفع می‌باشد و ارتفاعی به بلندی سه هزار متر از سطح دریا دارد.

قله ملکوه تربت حیدریه

قله ملکوه تربت حیدریه

این قله به خاطر وجود صخره‌های بزرگ سنگی نام علم کوه خراسان را به خود اختصاص داده است. این منطقه دارای آب‌و‌هوای معتدل کوهستانی با باغ‌های فراوان آلو و آلوچه بوده و تابستان‌های خنک و فرح‌بخشی دارد. با شروع فصل گرما و ذوب شدن برف‌ها آبشار‌های متعددی در جای جای قله ملکوه تربت حیدریه جریان پیدا می‌کنند.

پارک جنگلی خلیل‌آباد

پارک جنگلی خلیل آباد یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی شهرستان تربت حیدریه است. پارک جنگلی با فضای بیش از چهار هزار متر در امتداد جاده شمال شهر به آب گرم خلیل‌آباد قرار دارد.

پارک جنگلی خلیل آباد

پارک جنگلی خلیل آباد

پارک دارای درختان جنگلی سرو و کاج است. درختان بلندی که به صورت سایبان کل پارک رو پوشانده است فضای بسیار مناسبی برای استراحت مسافران ایجاد کرده است.

 

خواندن
جاذبه‌های تاریخی چابهار، هندوستان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .