روستای حلوان، یکی از زیباترین مناطق گردشگری طبس است. روستایی با خانه‌های گلی و نخل‌های بلند که به واسطه نخلستان‌های خرما و معماری کویری‌اش از محبوبیت خاصی برخوردار است. آنچه باعث تمایز روستای حلوان نسبت به روستاهای اطراف طبس می‌شود وجود کویر حلوان است که یکی از کم نظیرترین کویرهای ایران است. 

روستای حلوان، جاذبه‌های گردشگری

روستای حلوان هم مانند روستای ازمیعان یکی از روستاهای بسیار زیبای طبس است که جذابیت زیادی در میان گردشگران دارد. با قدم زدن در کوچه‌های قدیمی روستای حلوان می‌توان شکوه و عظمت معماری کویری را مشاهده کرد. روستای حلوان، یک روستای خشت و گلی است. خانه‌های حلوان، نمونه کاملی از معماری سنتی در کویر ایران است.

روستای حلوان

روستای حلوان

روستای حلوان، روستایی که از دیرباز به خاطر خرمای مرغوبش، زبانزد بوده است. حلوان در ایام قدیم سیزده برج نگهبانی داشته که هم اکنون پنج برج آن سالم است. همچنین روستای حلوان در گذشته مسیر مهم کاروان‌های گذری بوده است.

نخلستان‌های خرما

نخلستان‌های خرما

جذابیت‌های بی‌‎نظیر کویر حلوان

در فراسوی روستای حلوان، کویری پهناوری با همین نام وجود دارد. سرتاسر کویر از ریگزار پوشیده شده است و در بخش‌هایی دیگر باتلاق‌های نمکی و رسی وجود دارد. کویر حلوان طبس دارای مناظر بسیار بدیع و زیبا است. این مناظر بی‌نظیر این کویر را تبدیل به مقصد بسیاری از گردشگران کرده است.

مهم‌ترین جاذبه طبس کویر و کویرگردی است. قدم زدن بر روی رمل‌های داغ و نرم، تماشای غروب خورشید بر روی تپه‌های کویر خاطره‌ای تکرارنشدنی برای شما رقم خواهد زد. در این‌جا اقامتگاه‌های بوم‌گردی با معماری سنتی، حوض زیبا و منظره‌ای دل‌نواز برای گردشگران فراهم آمده است.

ریگ‌های داغ

کویر و کویرگردی

در کویر حلوان می‌توانید تفریحاتی مانند قدم‌زدن روی رمل‌های شنی، شتر سواری در کویر، موتور چهارچرخ، شب‌نشینی و کمپینگ زیر آسمان را تجربه کنید. اما اگر علاقه‌ای به چادرنشینی در طبیعت ندارید می‌توانید از خدمات و امکانات اقامتگاه‌هایی که در اطراف کویر وجود دارد استفاده کنید. صرف زمان در این منطقه لحظات به یاد ماندنی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

کویر حلوان در نود کیلومتری شمال غربی شهرستان طبس و در شمال شرقی استان خراسان جنوبی قرار گرفته است. در کویر حلوان می‌توان همه زیبایی‌های کویر ایران را یک‌جا دید. این کویر از جمله مقاصد جذاب برای کویرنوردی در ایران است.

شب‌های کویر

شب نشینی و کمپینگ در کویر

کویر حلوان از شمال به کویر مرکزی ایران و ارتفاعات پیر حاجات طبس، از جنوب به محور ارتباطی شهرستان خور به طبس، از غرب به دریاچه نمک خور و کویر مرکزی ایران و از شرق به کوه‌ها و ارتفاعات عاشقان محدود می‌شود.

جذابیت‌های دیدنی حلوان، گذرگاه‌های کم‌نظیری است که از تلاقی کوه و ریگ دره‌ها به وجود آمده‌اند که شاید در نوع خود بی‌نظیر باشد.

آسمان پر‌ستاره

آسمان پر‌ستاره

زیبایی شب‌های پرستاره کویر

آسمان صاف و زلال شب‌های کویر، بهترین مکان برای شب‌نشینی کنار آتش، موسیقی و تماشای آسمان پر‌ستاره و زیبای کویر است. سکوت آغشته با توهمی که در دل کویر حاکم است، سفر به کویر را با هر مسافرت دیگری متمایز می‌کند. با حضور در کویر به آرامشی دست پیدا خواهید کرد که انگار به آسمان و خدا نزدیک‌تر هستید.

شب‌های کویر

آسمان پر‌ستاره و زیبای کویر

تجربه دراز کشیدن بر روی شن‌های کویری، نگاه کردن به آسمان و عبور شهاب سنگ‌ها در سکوت، شب‌های کویر را از هر جای دیگر در دنیا متمایز می‌کند. برای سفر به کویر سعی کنید گروهی را برای همسفری انتخاب کنید که به اصطلاح حال و هوای آن‌ها با شما یکی باشد.

غار حلوان طبس

غار حلوان در هفتاد و پنج کیلومتری شمال غرب شهرستان طبس و در روستای حلوان قرار دارد. مسیر دسترسی به غار حلوان بعد از روستای حلوان و طی مسافت تقریباً پانزده کیلومتر از جاده خاکی می‌باشد. پیمایش غار حلوان زیاد سخت نیست فقط در بعضی نقاط احتیاج به طناب است.

غار حلوان

غار حلوان

سن سنگ‌های غار حلوان تقریبا صد و شصت میلیون سال است. از آنجا که در این غار بقایای زیادی از استخوان‌های حیواناتی همچون گوسفند، شتر، الاغ و پرندگان دیده می‌شود، احتمالا این غار پناهگاه حیوانات وحشی باشد.

بهترین فصل برای سفر به روستا و کویر حلوان

مهم‌ترین نکته برای سفر به کویر، انتخاب زمان مناسب سفر است. بهار کویر از نیمه اسفند و تا اواسط اردیبهشت ماه ادامه می‌یابد. در این دو ماه زیباترین مناظر طبیعت در خشک‌ترین مناطق دنیا شکل می‌گیرد. بهترین زمان برای کویرگردی و کویرنوردی، فصل‌های پاییز، زمستان و ابتدای بهار است. کویر حلوان در فصل‌ تابستان و اواسط بهار، غیرقابل تحمل می‌شود.

کویر حلوان

کویر حلوان

مسیر دسترسی و امکانات رفاهی کویر حلوان

اگر قصد دارید با خودروی شخصی به کویر حلوان بروید باید خودتان را به شهر طبس برسانید. جاده ارتباطی خور به طبس بعد از پایان چاله کویر و دریاچه نمک خور از جنوب این منطقه عبور می‌کند.

از طریق همین محور قبل از سه‌راهی جعفرآباد چند آلونک سنگی قرار دارد که در صورت ورود به جاده خاکی آن، وارد شیار بین کوه و ریگ می‌گردد. بعد از سه‌راهی جعفرآباد به سمت طبس، جاده فرعی به سمت روستای حلوان و سپس جاده فرعی دیگری به سمت روستای خیرآباد به این ریگزار منتهی می‌گردد.

اقامتگاه عمو نوروز

اقامتگاه‌های سنتی

وجود امکاناتی از جمله راهنمای تور‌های گردشگری و گشت‌های محلی و اقامتگاه‌های سنتی از جمله خدمات قابل ارائه برای رفاه و آسایش بیشتر گردشگران کویر حلوان می‌باشد. برای اقامت در این منطقه می‌توانید در یکی از اقامتگاه بوم گردی اقامت کنید. علاوه بر تجربه دلچسب اقامت درکویر می‌توانید طعم غذاهای بومی را چشیده و با فرهنگ بومی منطقه آشنا شوید و یا حتی به رصد آسمان بپردازید.

اقامتگاه کلمرد

اقامتگاه بوم‌گردی کلمرد محیطی بسیار آرام و خاطره‌انگیز در دل کویر به ‌عنوان بکرترین کاروانسرای کویر مرکزی ایران شناخته می‌شود. اقامتگاه محیطی مناسب برای تحقیقات زمین‌شناسی است. کاروانسرای کلمرد در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده.

اقامتگاه کلمرد

اقامتگاه کلمرد

کاروانسرا علاوه بر واقع شدن در فضای منحصر به‌ فرد کویر با چشم‌اندازی زیبا، دارای امکانات رفاهی متعددی است. امکاناتی از قبیل سوئیت‌های اقامتی و رواق‌های باصفا، سفره‌خانه‌ی زیبا با غذاهای سنتی و دم‌نوش‌های گیاهی، آشپزخانه با تمامی تجهیزات، سرویس بهداشتی و حمام، حوض، آبنما و فضای سبز است.

اقامتگاه ستاره کویر حلوان

ستاره کویر حلوان یکی از بهترین اقامتگاه‌های طبس است که از امکانات مدرن‌تری نسبت به سایر اقامتگاه‌ها برخوردار است. کولر گازی در هر اتاق به همراه سرویس بهداشتی فرنگی و غذاهای محلی از جمله امکانات و خدماتی است که در اقامتگاه بوم‌گردی حلوان خواهید دید.

اقامتگاه ستاره کویر حلوان

اقامتگاه ستاره کویر حلوان

حیاطی بزرگ با باغچه‌ای سرسبز در وسط اقامتگاه وجود دارد که فضایی دلپذیر در دل کویر برای گردشگران و مهمانان به وجود آورده. بطوریکه کمتر گردشگری است که از حلوان گذر کند و شب را در آنجا اقامت نکند.

اقامتگاه عمو نوروز

این اقامتگاه که فقط هشت کیلومتر با طبس فاصله دارد خیلی شبیه زندگی پنجاه سال گذشته ایرانی هاست، زمانی که همگی روی یک تشک نرم می‌خوابیدند و از تخت خبری نبود. همان زمان که سفره‌ای از این سر تا آن سر خانه پهن می‌شد و همگی دور سفره دست پخت خوشمزه خانم خانه می‌نشستند. عمو نوروز را در برنامه سفر خود جای دهید و از شبی اقامت در آن لذت ببرید.

اقامتگاه عمو نوروز

اقامتگاه عمو نوروز

نکات ضروری برای سفر به روستا و کویر حلوان

 • اگر کویرنورد حرفه‌ای نیستید، برای رفتن به کویر حلوان حتما از راهنمای محلی استفاده نمایید.
 • لباسی راحت بپوشید و یک دست لباس اضافه به همراه خود داشته باشید.
 • روزهای کویر در پاییز و زمستان گرم و شب‌های بسیار سردی دارد. لباس گرم به همراه داشته باشید.
 • برای اینکه بتوانید راحت روی رمل‌ها قدم بزنید، لباسی آستین‌دار، بدون جیب و درزهای اضافه بپوشید.
 • کفش‌ راحت و سبک به پا کنید تا با خیالی آسوده بتوانید قدم بزنید.
 • غذاهای فاسد نشدنی با ماندگاری بالا و شکلات‌ تلخ در کوله خود داشته باشید.
 • برای اینکه دچار آفتاب سوختگی نشوید از کرم ضدآفتاب و عینک آفتابی استفاده کنید.
 • دستمال گردن به همراه داشته باشید تا صورت بروز ناگهانی طوفان شن بتوانید از بینی و دهان خود محافظت کنید.
خواندن
طبس، راهنمای سفر به عروس کویر ایران

1 دیدگاه برای “کویر حلوان، کویرگردی و شب‌های پرستاره‌ی کویر

 1. Masiha گفته:

  شب‌های کویر بی‌نظیره
  ********************
  سکوت تو آرامش محض است
  می‌نشنیم و شن‌های گرم و روان تو را
  با دست نوازش می‌کنم
  و منظره‌ات که بی‌نظیر است را
  تماشا می‌کنم تا تنها کمی از آرامش تو
  نیز نصیب من گردد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .