روستای اصفهک طبس در خراسان جنوبی شاهکاری با سبک معماری کویری و بافت‌هایی از خشک و گل است. این روستا با چشم اندازهای روح نوازش به عنوان یک مقصد گردشگری جذاب و تاریخی زیبا شناخته شده است. روستایی که عطر زعفران را با رایحه دلپذیر نعناع آمیخته و با‌کیفیت‌ترین سفره‌های آب زیرزمینی منطقه زیر پایش جریان دارد. این روستا در سی و هشت کیلومتری شرق طبس واقع شده است. روستایی با آسمان پرستاره و ماه روشن که کویر و شب‌های آن را به بهترین شکل در ذهن ماندگار می‌کند.

روستای اصفهک، جاذبه‌های گردشگری 

مسجد جامع اصفهک از بناهای تاریخی روستای اصفحک است. این مسجد هم مانند خانه‌های روستای اصفهک، از معماری بومی مناطق کویری پیروی می‌کند. مسجد دارای فضایی کوچک با یک گنبد کاهگلی و چند پنجره کوچک است. یکی دیگر از بناهای تاریخی روستای اصفحک، حمام قدیمی روستای اصفحک است که دارای سکویی برای نشستن، سربینه، درگاه‌های کوتاه و حوضی در وسط است.

بازسازی بافت تاریخی روستای اصفهک

بازسازی بافت تاریخی روستای اصفهک

زلزله‌ای که در حدود چهل سال پیش در این منطقه اتفاق افتاد قسمت‌های زیادی از این روستای را تخریب کرد. پس از این زلزله به همت اهالی روستا بناهای تاریخی این روستا مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. در زمان بازسازی بافت تاریخی روستا بخش دیگری به عنوان رصدخانه به روستا اضافه شد.

معماری خانه‌های قدیمی روستای اصفهک

معماری روستای اصفهک در طبس سازگار با مناطق کویری است. خانه‌ها همگی از خشت و گل هستند. شکل گنبدی سقف‌ها برای ایجاد سایه در خلاف جهت تابش خورشید است که موجب جذب کمتر گرما می‌گردد.

درختان نخل روستای اصفهک

خانه‌های روستای اصفهک

فشردگی بین ساختمان‌ها، باعث ایجاد سایه در فصول گرم سال و دریافت کم‌ترین میزان نور آفتاب و در نتیجه خنک شدن داخل خانه‌ها می‌شود. فشردگی خانه‌ها تبادل حرارت را به حداقل می‌رسانده و در فصل تابستان موجب خنکی و در فصل زمستان باعث گرم ماندن خانه می‌شود.

آیین سنتی مردم اصفهک

یکی از مراسم جالب اهالی این روستا چراغون است. مردم روستا در زمان‌های قدیم به برق و روشنایی دسترسی نداشتند. از همین رو به منظور ادای سنت صله رحم در خانه فانوس روشن می‌کردند و دور آن جمع می‌شدند و دیداری تازه می‌کردند. اگر این روزها هم به این روستای زیبا بروید، زمانی که هوا رو به تاریکی می‌رود درجای جای این روستای قدیمی فانوس‌هایی را برای روشن کردن روستا و زنده نگه داشتن این سنت زیبا روشن می‌نمایند.

روشنایی روستا با فانوس

روشنایی روستا با فانوس

مردم این روستا پوشش محلی خود را همچنان حفظ کرده‌اند و در هنگام غروب برای استراحت و دورهمی با نواختن سازهای محلی نظیر سه تار و تنبک به رقص و شادی می‌پردازند. موسیقی محلی در میان مردم روستا، اهمیت و جایگاه ویژه‌ای دارد.

صنایع دستی و محصولات کشاورزی روستای اصفهک

روستای اصفهک، غنی‌ترین منابع آب را در شهرستان طبس دارد. چاه عمیقی که آب شرب روستا را تامین می‌کند، از جاذبه‌های طبیعی این روستا به شمار می‌رود. درختان نخل و نارنج به صورت نامنظم دور تا دور روستا را احاطه نموده است. دلیل رشد این درختان خودرو وجود قنات‌های پر آب در اطراف روستا است.

نخلستان زیبای روستا

به دلیل آب و هوای معتدل و خنک روستا مردم زعفران و پونه‌های بومی کشت می‌گنند. خرما و زعفران سوغات اصلی این روستا است. گروهی از مردم روستای اصفهک، ضمن فعالیت در امور زراعی، به تولید صنایع دستی نیز می‌پردازند. قالی‌بافی، مهم‌ترین صنایع‌دستی مردم این روستا است.

شرایط آب و هوایی روستای اصفهک

روستای اصفهک به دلیل همجواری با کوهستان نسبت به سایر روستاهای کویری آب و هوا و شرایط کشاورزی بهتری دارد. نسبتا معتدل تر و خنک تر است. این روستا، در فصول بهار و تابستان، چند درجه از طبس خنک‌تر است. همچنین شب‌های تابستان هوایی مطبوع و زمستان‌های سرد و طولانی دارد.

کوه‌های روستای اصفهک

کوه‌های روستای اصفهک

مسیر دسترسی و امکانات رفاهی 

به منظور دسترسی به روستای اصفهک در طبس از خیابان خرمشهر وارد بلوار شهید عبارس پور شوید. سپس وارد جاده طبس به دیهوک شوید. پس از طی کردن مسافتی حدود چهل کیلومتر به این روستا می‌رسید. وسیله نقلیه را در پارکینگ عمومی ورودی روستا بگذارید و چندین قدمی پیاده به سمت روستا بروید.اگر قصد اقامت در روستای اصفهک دارید، می‌توانید سراغ اقامتگاه بوم‌گردی زیبایی که در بافت تاریخی روستا قرار دارد بروید. مهمان نوازی اهالی از همان ورودی آغاز می‌شود. ترکیب فضایی کوه و کویر، نخلستان و اراضی زراعی و بافت قدیمی روستا، چشم‌انداز بسیار زیبایی پدید آورده ‌است.

اقامتگاه بوم‌گردی

پنجره‌ها با پرده‌های گلدار پوشیده شده. آفتاب کویری از نورگیر سقف گنبدی به داخل می‌تابد. صندوقچه‌ای قدیمی در گوشه اتاق و کف اتاق با فرشی دستباف پوشیده شده است. تجربه اقامت در چنین خانه‌ای برای گردشگران بسیار شیرین و خاطره‌انگیز است.

بهترین زمان برای سفر روستای اصفهک

بهتر است که فصل‌های خنک سال یعنی بهار و پاییز را برای سفرتان انتخاب کنید. چرا که این دو فصل بهترین انتخاب برای سفر به مناطق کویری ایران هستند. بهترین ماه‌های برای گردش در این روستا فروردین، اردیبهشت، مهر و آبان هر سال می‌باشد. البته در سایر ماه‌ها نیز با دارا بودن تجهیزات مناسب بوم‌گردی می‌توانید به این روستا سفر کنید.

 وستای اصفهک

غروب زیبای روستا

در آخر

در نزدیکی این روستا جاذبه‌های گردشگری دیگری هم نظیر کال جنی، کویر حلوان، سد کریت، روستای کریت و روستای ازمیغان وجود دارد که بازدید از آن‌ها هم خالی از لطف نیست.

خواندن
کویر حلوان، کویرگردی و شب‌های پرستاره‌ی کویر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .