چابهار ستاره‌ای درخشان در جنوب ایران که دارای جاذبه‌های زیبا و دیدنی طبیعی و تاریخی بسیاری است. این شهر تنها بندر اقیانوسی ایران است که در کرانه‌ دریای مکران و اقیانوس هند قرار دارد. در چابهار با نظاره بر زیبایی‌های خلقت می‌توانید شگفتی‌های طبیعت را از نزدیک مشاهده کنید. این منطقه گرم‌ترین نقطه‌ی کشور در زمستان و خنک‌ترین بندر جنوبی ایران در تابستان به شمار می‌رود. به همین علت ملقب به چابهار یا چهاربهار شده است. یکی از مهمترین جذابیت‌های چابهار برای سفر، جاذبه‌های طبیعی متفاوت این شهر است.

کوه‌های باشکوه مریخی یکی از دیدنی‌ترین مناظر چابهار هستند. در قسمت جنوبی چابهار مناطق ساحلی آن مناظر خاص و دیدنی را خلق کرده است. سنگ‌های بزرگ صخره‌ای، سواحل شنی، صخره‌های مرجانی، نور آبی شب‌های این ساحل همگی از جذابیت‌های این ساحل فوق‌العاده است که در جای دیگری از ایران نخواهید یافت.

کوه‌های مریخی یا مینیاتوری چابهار

یکی از ناب‌ترین جاذبه‌های طبیعی ایران کوه‌های مینیاتوری یا مریخی هستند. این کوه‌ها در نزدیکی ساحل کچو تا خلیج گواتر قرار دارند. آنچه موجب شده که این کوه‌ها، مریخی نام گیرند، شیارهای فوق‌العاده‌ای است که بر روی این کوه‌ها وجود دارد. این کوه‌ها از لحاظ شکل ظاهری کوه‌های کره ماه را تداعی می‌کند.

کوه‌های مینیاتوری

کوه‌های مینیاتوری

از لحاظ جغرافیایی کوه‌های مریخی ادامه رشته کوه‌های زاگرس هستند. قدمت این کوه‌ها حدودا به پنج میلیون سال قبل برمی‌گردد. فسیل‌هایی از حیوانات دریایی در بین کوه‌های مریخی وجود دارد که نشان می‌دهد کوه‌های مریخی در گذشته زیر آب بودند.

کوه‌های مینیاتوری

کوه‌های مینیاتوری

رنگ کوه‌های مریخی طوسی و سفید است. این کوه‌ها بعلت ظاهر غیرعادی یکی از بی‌نظیر‌ترین جاذبه‌های گردشگری چابهار به شمار می‌آید. مشابه این کوه‌ها را فقط در صحرای آتاکامی در کشور شیلی می‌توان یافت. در سفر به چابهار حتما از این کوه‌ها بازدید کنید.

تالاب لیپار، دریاچه‌ای به رنگ صورتی

تالاب لیپار یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی چابهار است که در نزدیکی روستای رمین قرار گرفته است. تالاب صورتی لیپار با رنگی بسیار خاص و زیبا زیستگاه گونه‌های مختلفی از پرندگان می‌باشد. پرندگانی همچون چنگر، فلامینگو، عقاب دشتی و… زیبایی این تالاب خارق‌العاده را چند برابر نموده است.

تالاب لیپار

این تالاب بخاطر داشتن رنگ خاص و زیبایی که دارد گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. رنگ صورتی لیپار بعلت پلانکتون‌های گیاهی‌ و باکتری‌هایی است که در آب شور آن زندگی می‌کنند. در مهرماه فعالیت باکتری‌های این تالاب افزایش یافته و رنگ دریاچه به بالاترین درجه خود می‌رسد.

کوه‌های گل‌افشان دشت کهیر

کوه‌های گل‌افشان یکی از مناظر شگفت‌انگیز چابهار است که در نزدیکی بندر تنگ و در منطقه کنارک قرار دارد. این تپه‌ها از پدیده‌های کمیاب طبیعی در دنیا به حساب می‌آید. در بالاترین نقطه کوه گودالی حدودا به قطر یک متر و عمق نیم متر وجود دارد که با گل پوشیده شده است.

جاذبه‌های طبیعی چابهار

گل‌افشان

در فواصل زمانی کوتاه، مقداری گل با صدای شبیه به انفجار یک حباب، از گودال خارج و در محیط پخش می‌شود. گل به رنگ خاکستری، فشرده و سرد می‌باشد و بخار به همراه ندارد. مردم محلی از این گل و لای برای درمان بیماری‌های پوستی استفاده می‌کنند. در سفر به چابهار، حتما از این منطقه و کوه‌های آن نیز دیدن کنید.

ساحل صخره‌ای خلیج پزم در چابهار

ساحل صخره‌ای یکی از زیباترین مقاصد گردشگری در چابهار به شمار می‌رود. پیشروی آب دریا و فرسایش سنگ‌های رسوبی صخره‌های بزرگی را پدید آورده که منظره‌ای دل‌انگیز ایجاد کرده است. ساحل صخره‌ای چابهار به ساحل دریا بزرگ نیز معروف است. در هنگام غروب این بخش از سواحل را می‌توان به عنوان یکی از دیدنی‌ترین سواحل جنوبی ایران نام برد. تماشای آرامش دریای نامتناهی در ساحل صخره‌ای بسیار لذت‌بخش است و هر بیننده‌ای را به وجد می‌آورد.

ساحل صخره‌ای خلیج پزم

ساحل صخره‌ای خلیج پزم

نزدیکی این ساحل با دریای عمان، باعث شده تا آب با دیواره صخره‌ها برخورد کند و موج فشان‌های بی‌نظیری به وجود آورد. پدیده موج فشان از دیگر جاذبه‌های طبیعی چابهار است که از برخورد موج‌ها به ساحل ایجاد می‌شود. موج فشان بیشتر در زمان وزش بادهای موسمی اتفاق می‌افتد. موج ها به ساحل برخورد می کنند و از حفره‌هایی با شدت به بیرون پرتاب می شوند. ارتفاع آنها گاهی تا بیست متر نیز می رسد.

رودخانه باهوکلات و منطقه حفاظت‌شده گاندو

رودخانه باهوکلات یکی از پرآب‌ترین رودخانه‌ها و عامل اصلی حیات و زندگی در جنوب استان سیستان و بلوچستان است. این رودخانه زیستگاه تمساح پوزه کوتاه از نادرترین انواع تمساح در جهان است. این جانور بازمانده خزندگانی است که در حدود ۲۶۵ میلیون سال پیش می‌زیستند.

رودخانه باهوکلات و منطقه حفاظت شده گاندو

منطقه حفاظت شده گاندو

با گشت و گذار در این منطقه حفاظت شده شما می‌توانید حیوانات دیگری مانند سیاهگوش، سنجاب بلوچی، شغال، روباه و… را مشاهده کنید. اگر اهل طبیعت و حیات وحش هستید بازدید این مورد از دیدنی‌های چابهار را فراموش نکنید.

جنگل‌های حرا در چابهار

جنگل‌های حرا یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های طبیعی چابهار هستند که گردشگران زیادی را برای سفر به این شهر زیبا ترقیب می‌کنند. این جنگل‌ها در ناحیه ساحلی خلیج گواتر در نزدیکی محلی که رودخانه باهو کلات به دریای عمان می‌ریزد، قرار دارند. حرا درختچه‌ای است که در مرداب‌های نواحی گرم از جمله شهرستان چابهار می‌روید. این درختان در واقع یک کارخانه آب شیرین کن طبیعی هستند که ریشه در آب شور دریا دارند.

جنگل‌های حرا در چابهار

جنگل‌های حرا در چابهار

برای بازدید از این جنگل‌ها می‌توانید با قایق‌سواری در آن‌ها به گشت زدن بپردازید. حرکت روی آب و عبور از میان درخت‌ها و تماشای جنگل و پرنده‌هایی همچو فلامینگو، مرغ‌ماهی‌خوار و عقاب تجربه لذت‌بخشی است که تنها در جنگل‌های حرا می‌توان تجربه کرد.
زنبور‌های وحشی زیادی در فصول بهار و پاییز در این جنگل‌ هستند که در لابه‌لای درختان کندوهایی دارند و طعم عسل آن‌ها نیز بی‌نظیر است. جنگل با بالا آمدن آب پنهان و با فروکش نمودن آب پیدا می شود. برای ماهیگیری در این جنگل‌ها بهترین زمان موقعی است که آب بالا بیاید به راحتی می توانید ماهیگیری کنید.

درختان انجیر معابد، درخت مکرزن

درخت مکرزن نوعی گیاه هندی است که به انجیر هندی، لور و انجیر معابد نیز معروف است. این درخت بزرگ یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی این شهر است که در نوار ساحلی چابهار می‌روید. انجیر هندی دارای برگ‌های پهن است و از درختان تیره کائوچویی به‌ شمار می‌آید. شاخه‌های آن به پایین سرازیر و در شن‌ها ریشه می‌گستراند و شیره سفید رنگی در آن جریان دارد. میوه این درخت شبیه به انجیر و قرمز رنگ است و طعم بی‌نظیری دارد.

درخت مکرزن

درخت مکرزن

عموماً این درختان قدمت بالای صد سال دارند و بیشتر در کنار مساجد و زیارتگاه‌ها کاشته می‌شود. این درخت را در آئین بودا بسیار مقدس می‌دانند چرا که معتقدند بزرگانشان در سایه این درخت به تفکر و مراقبه می‌پرداخته و به درجات بالای معنوی می‌رسیدند.

بندر گواتر، گوهر بهشتی چابهار

طبیعت بکر بندر گواتر بی‌نظیرترین جاذبه‌ی طبیعی در چابهار است. این خلیج زیبا تلفیقی از کوه‌های مینیاتوری، صخره‌ها و آب‌های دریای عمان است. این بندر در انتهایی‌ترین نقطه جنوب شرقی ایران و در منطقه مرزی چابهار با پاکستان قرار دارد. گواتر به واسطه قرار گرفتن در مجاورت جنگل‌‌های حرا یکی از مناطق حفاظت شده محیط زیست به شمار می‌رود.

بندر گواتر چابهار

بندر گواتر چابهار

سواحل زیبا و آرامش بخش این منطقه با کوه‌ها و ماسه‌هایی خوش‌رنگ مکانی عالی برای گشت‌وگذار است. لنج و قایق‌های ماهی‌گیری رنگارنگ در دل دریای آبی منظره چشم‌نوازی را خلق می‌کند. فصل پاییز که این ساحل میزبان پرندگان مهاجر است، پرواز پرندگان منظره ساحل را به تابلویی هنری تبدیل می‌کند. این خلیج یکی از مهمترین مراکز صید میگو چابهار نیز هست. بیشتر افراد در خلیج گواتر به حصیربافی و ماهی‌گیری مشغول‌اند و می‌توانید یادگاری‌های زیادی از آنجا تهیه کنید.

بندر بریس و رمین، شگفت‌انگیز و بی‌نظیر

اسکله‌ بریس در شصت کیلومتری چابهار قرار دارد. برجسته‌ترین جاذبه بندر بریس صخره های مشرف به ساحل اسکله آن است که نمایی بسیار زیبا دارد. تصور کنید بالای صخره ای مرتفع نشسته و بندری با قایق های کوچک و بزرگ زیر پایتان قرار دارد. تا چشم کار می‌کند آب است و آب از سوی دیگر کوههای مینیاتوری را می‌توان دید.

بندر بریس و رمین

بندر بریس و رمین

یکی دیگراز بنادر بسیار زیبایی این منطقه بندر رمین است. این بندر زیبا در ده کیلومتری شرق چابهار در روستایی به همین نام واقع شده است. کوه‌های مریخی، تالاب لیپار، درخت مکرزن همگی در این منطقه قرار گرفته‌اند. در سفر به چابهار، حتما از این ساحل‌ها هم بازدید کنید. این همه شگفتی را شاید در کمتر جایی در ایران بتوان یکجا یافت.
این بندرها یکی از بزرگ‌ترین منابع صید میگو هستند که عمده شاه میگوهای ایران نیز در اینجا صید می‌شود. چشم‌انداز کشتی‌ها، قایق‌ها، صیادان، صید انواع ماهی و آبی نیلگون دریای عمان زیبایی مبهوت کننده‌‌ای دارد. می‌توانید به بازدید از ماهیگیران و ماهی‌های که تازه صید شده اند بپردازید و به بازار ماهی فروشی کنار اسکله بروید و خرید کنید.

اسکله کنارک چابهار

اسکله‌ قدیمی تا نیمه در آب فرو رفته‌ با منظره‌ای زیبا از لنج‌های کوچک و بزرگ چیزی است که کنارک را در لیست جاذبه‌های چابهار قرار می‌دهد. علاوه بر آن بازار کفش‌های کوهنوردی و ورزشی کنارک نیر معروف است.

اسکله کنارک چابهار

اسکله کنارک چابهار

اگر به دیدن باغ‌های میوه‌های گرمسیری علاقه دارید، کنارک جایی است که می توانید انواع میوه‌ها از جمله زیتون محلی، پاپایا، چیکو، موز، انبه و هنداونه را به صوت مستقیم از مزارع خریداری کنید و از طعم بی‌نظیرشان شگفت زده شوید.

سواحل نورانی بندر تنگ چابهار

سواحل نورانی بندر تنگ یکی از جاذبه‌های منحصر‌به‌فرد چابهار است. پرتو این ساحل از کیلومتر‌ها دورتر به چشم می‌خورد و منظره زیبا از امواج آبی را به معرض نمایش می‌‌گذارد. باکتر‌ی‌ها و پلانکتون‌های خاص موجود در این ساحل از خود نور آبی ساطع می‌کنند و منجر به ظهور این پدیده خارق‌العاده می‌شوند.

سواحل نورانی بندر تنگ

سواحل نورانی بندر تنگ

این ساحل زیبا یکی از مقاصد مهم گردشگری چابهار است. بهترین زمان برای بازدید از این ساحل، پاییز و زمستان است. در سفر چابهار، شبی را در ساحل نورانی دریای عمان به تماشای امواج آبی بنشینید و از آن لذت ببرید.

خواندن
چابهار، راهنمای سفر به شهر همیشه بهار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .