روستای ازمیغان از توابع شهرستان طبس، یکی از زیباترین مناطق گردشگری در خراسان جنوبی است. روستا درون یک دره کم عمق قرار دارد. از ابتدا تا انتهای این دره آب جاری بوده، این روستا از معدود روستاهایی می‌باشد که دارای رودخانه دائمی است و به برکت وجود این رودخانه همیشه پرآب چهره‌ای متفاوت از دیگر روستاهای کویری دارد. جاری بودن آب در میان این مزارع و باغات بافت طبیعی زیبایی ایجاد نموده است.

جاذبه‌های گردشگری روستای ازمیغان

طبیعت ایران پر از شگفتی است. در این روستا می‌توان اعجاز خداوند را در دل کویر مشاهده نمود. روستای ازمیغان یکی از این شگفتی‌های طبیعت است این روستا به عنوان یکی از زیباترین مناطق گردشگری طبس، همچون نگینی در دل کویر می‌درخشد. همچنین این روستا از لحاظ تنوع گیاهی در سطح کشور بی‌نظیر است، شگفت انگیز است، شما می‌توانید کشت برنج و درختان خرما را در کنار یکدیگر مشاهده کنید که تقریباً موضوعی کم‌نظیر در کشاورزی است. کال جنی یکی از حیرت‌انگیزترین دره‌های طبیعی ایران در نزدیکی این روستای قرار دارد.

 

تخت عروس

تخت عروس ازمیغان

یکی از دیدنی‌ترین نقاط این روستا که گردشگران را جذب می‌کند، قسمتی به نام تخت عروس است که از زیبایی خاصی برخوردار می‌باشد برای رسیدن به منطقه تخت عروس باید حدود یک ربع تا بیست دقیقه در مسیر رود پیاده‌روی کنید. با عبور از شالیزارها و زمین‌های کشاورزی که مناظر بکر و زیبایی هستند، از طبیعت روستا هم لذت خواهید برد.
در این مکان سنگ بزرگ سفیدی در وسط رودخانه قرار دارد و از دو طرف آن آب در حال حرکت است، به دلیل موقعیت، شکل ظاهری و شباهتی که به تخت داشته و همچنین به دلیل رنگی که دارد آن را تخت عروس می‌نامند. تمام مسیر آب‌های پر خروش این روستا به تخت عروس ختم می‌شود.

آبشار قدمگاه

آبشار قدمگاه ازمیغان

در نزدیکی روستا تنگه و آبشاری وجود دارد که برای آب تنی و شنا بسیار لذت بخش است. طول تنگه زیاد نیست و یکی از دنج‌ترین و زیبا‌ترین تنگه‌های ایران است که از عوامل جذب دوستداران طبیعت به این روستا است.
از روستا به سمت این آبشار تقریبا نیم ساعت پیاده‌روی دارد. کل مسیری که به تنگه و برکه منتهی می‌شود از وسط باغ‌های میوه و شالیزار می‌گذرد. اطراف پر از درخت نخل و انواع درختان میوه است. آب جاری در جوی‌ها و برکه پر از ماهی و نیزارهای اطراف یکی از بهترین مکان‌های دنیا را برایتان فراهم کرده است.

قلعه دختر

قلعه دختر ازمیغان

در پنج تا شش کیلومتری بالا دست و پایین دست روستا، خانه‌هایی دستکند وجود دارند که در میان محلی‌ها به نام قلعه دختر معروف است و امروزه از برخی از آن‌ها به عنوان انبار یا آغل استفاده می‌شود. بعضی از چوپانان روستا از این حفره‌ها برای نگهداری گوسفندان استفاد می‌کنند.
قلعه دختر یکی از جاذبه‌های تاریخی ازمیغان می‌باشد که به صورت دستکند در حاشیه تپه‌های دهکده وجود دارد، این قلعه باستانی دارای بخش‌های مختلف از جمله برجک نگهبانی، دروازه و چندین حکاکی می‌باشد.

پیوند نخل و شالیزار

شالیزارهای ازمیغان

وجود شالیزارهای زیبای برنج در دل کویر از دیگر جاذبه‌های این روستای بهشتی است. حتی تصور اینکه در این منطقه از جغرافیای ایران بتوان برنج کاشت بسیار دشوار است چه برسد به اینکه بدانی در روستایی بسیاری از مردم به کاشت برنج در شالیزارهایی وسیع و پربرکت مشغول به کار هستند.

کوچه‌های زیبای ازمیغان

کوچه‌باغ‌های ازمیغان

کوچه‌های روستا سنگفرش هستند، این کوچه‌های زیبا با شما از گذشته سخن می‌گویند و با قدم زدن در آن‌ها می‌توانید گوشه گوشه‌ی این روستا را کشف کنید و نهایت لذت را ببرید.
قدم زدن در کوچه‌باغ‌های ازمیغان که سرشار از زیبایی هستند را از دست ندهید، از دیدن مردم خوش‌خلق و مهمان‌نواز ازمیغان لذت خواهید برد. خانه‌ها و کوچه ‌پس‌ قلعه دختر بافتی کویری دارد و از خشت، گل و چوب ساخته شده‌ است. از هر پنجره‌ای زندگی و نشاط به شما لبخند می‌زند، انگار که مردم این دیار از طبیعت، مهربانی و سرزندگی را آموخته‌اند.

مزار سید محمد بن جعفر طیار (ع)

مزار متبرک سید محمد ابن جعفر طیار

بقعه تاریخی سید محمد ابن جعفر طیار از نقاط محبوب این روستا، در نزدیکی کوه قرار گرفته است. مردم این روستا برای این بقعه‌ی تاریخی احترام زیادی قائل هستند. این مقبره متبرک، به علت قرار گیری در منطقه‌ی کوهستانی مشرف به روستا، منظره‌ی چشم نوازی دارد.
مزار سید محمد بن جعفر طیار (ع)، برادرزاده امام علی بن ابی طالب (ع)، مزاری که چون نگینی در یک سوی روستا و بر روی تپه‌های مجاور آن می‌درخشد و هر بیننده‌ای را به سوی خود می‌کشاند.
قدمت مزار اصلی و اولیه در اول ورود اسلام به ایران بوده است. سال سی هجری قمری اما این بنا در طول تاریخ بارها از بین رفته و بازسازی شده است. از جمله زلزله سال ۱۳۵۷ طبس که آن را به کلی خراب کرد و اکنون بنای تازه‌ای بر روی مزار ساخته شده است.

خانه‌های کاهگلی ازمیغان

معماری خانه‌های قدیمی روستای ازمیغان

روستای ازمیغان کاملا سنگ‌فرش است. معماری خانه‌های کاهگلی ازمیغان و ترکیب آن با نخل‌ها و شالیزار‌ها و رودخانه‌های خروشان تصویری از یک روستای اصیل و بکر ارائه می‌دهد. می‌توانید دراین خانه‌های قدیمی اقامت داشته باشید. بعضی از این خانه‌های کاهگلی برای اقامت مسافران این روستا آماده هستند.
خانه‌های روستای ازمیغان شبیه دیگر معماری‌های کویری با خشت، گل، خاک و چوب ساخته شده است. بافت تاریخی ازمیغان آمیخته‌ای از شکوه معماری بومی و طبیعت است و در قسمت جنوبی روستا، در دامنه‌ی کوهستان و در جوار مزارع، کشتزارها و باغات شکل گرفته است.

پیوند نخل و شالیزار

محصولات کشاورزی روستای ازمیغان

طبس به دلیل وسعت و پراکندگی، دارای تنوع اقلیم است. این روستا از لحاظ تنوع گیاهی نیز در سطح استان و کشور نمونه است. در این روستا می‌توانیم اتواع میوه‌های هر فصل را مشاده کرد.
گیاهان این روستا عبارتند از: خرما، انار، انگور، سیب، پرتقال، نارنگی، نارنج، خرمالو ، آلو، زردآلو، شلیل، هلو، گلابی، به، گردو، بادام، خیار، خربزه، هندوانه، طالبی، جو، گندم، برنج، باغالی، انواع سبزیجات، کاج، اکالیپتوس، بیشه، لاله وحشی و گل محمدی که نشان بارزی بر این مدعاست.
برنج چمپا نام برنج خوش‌طعم و خوش عطر این روستای کویری است. سوغات ازمیغان برنج «چمپا»، خرما، نوعی مارمالاد محلی ترش مزه و انواع میوه‌ها از جمله انگور، سیب، پرتقال، خرمالو هستند.

پیوند نخل و شالیزار

شرایط آب و هوایی روستای ازمیغان

این روستا منطقه‌ای است کوهستانی که دارای اقلیمی معتدل کوهپایه ای و ییلاقی می‌باشد. بافت گیاهی این روستا دو منطقه گرم و مرطوب و گرم و خشک را به‌طور همزمان شامل می‌شود. ازمیغان به سبب قرار گرفتن در کوهپایه، دارای آب و هوایی معتدل نسبت به سایر نقاط استان است.
این روستا در یک دره کم عمق قرار گرفته و از ابتدا تا انتهای این دره آب جاری است و وفور آب در این قسمت از جغرافیای گرم و خشک ایران به حدی بوده که امکان کشت برنج در آن فراهم شده است. اکثر درختان نخل این روستا خودرو هست و به‌صورت گروهی رشد کرده‌اند.

جاده ازمیغان

مسیر دسترسی و امکانات رفاهی روستای ازمیغان

برای رسیدن به ازمیغان باید راه طبس به مشهد را در پیش بگیرید و با توجه به تابلوهای راهنما خود را به روستا برسانید. از طبس حدود چهل کیلومتر رانندگی کنید تا تابلوی ازمیغان را ببینید، چند کیلومتر که رفتید، ناگهان با منظره‌ای سرسبز و شگفت‌آور در دل کویر روبرو خواهید شد.
در این روستا امکانات رفاهی ویژه گردشگران تعبیه شده که از آن جمله می‌توان به سرویس بهداشتی، منازل مسکونی اجاره‌ای، آنتن دهی موبایل، فروشگاه و غرفه‌های صنایع دستی اشاره کرد.
برای اقامت در این روستا نیز بسته به شرایط می‌توانید از اقامت روستایی، هتل‌های موجود در شهرهای اطراف و یا از اقامتگاه‌های بوم‌گردی روستا انتخاب کنید. همچنین می‌توانید چادر بزنید که در دل کویر بسیار لذت بخش و تماشایی است.

روستای ازمیغان

بهترین زمان برای سفر روستای ازمیغان

ازمیغان در هر فصلی دیدنی‌های خاص خود را دارد. این روستا در فصل پاییز بهترین شرایط آب و هوایی را دارد اما برای دیدار زیباترین حالت شالیزارها، بهتر است در تابستان به آن سفر کنید. روستای ازمیغان در تابستان به اوج زیبایی خودش می‌رسد. شالیزارهای روستا در این روزها سبز می‌شوند. در این فصل، روستا مانند یک تابلوی نقاشی می‌شود.
در پاییز و زمستان نیز که آب و هوای کویر معتدل است علاوه بر بازدید از روستا به دلیل آنکه دمای هوا به گونه‌ای است که قابل تحمل‌تر است، بازدید از کویر مناسب‌ترین انتخاب می‌باشد تا بتواند سفر شما را به یکی از لذت‌بخش‌ترین گردش‌ها و تجربه‌هایتان تبدیل کند.

تخت عروس

توصیه‌هایی ضروری برای سفر به روستای ازمیغان

  • برای لذت بردن از تمام جاذبه‌های دیدنی گفته شده، حتما از کفش‌های مناسب در هنگام بالا رفتن از صخره‌ها و پیاده‌روی استفاده کنید.
  • به هنگام سفر به منطقه ازمیغان حتما کلاه آفتابی، عینک مناسب و کرم ضد آفتاب همراه خود داشته باشید. چرا که تابش آفتاب مستقیم است و به همین منظور به همراه داشتن لوازم ذکر شده برای آنکه سفر خوب و دلپذیری را تجربه کنید الزامی است.
  • شنا کردن در تنگه می‌تواند حادثه آفرین و خطرناک باشد. تنگه‌ها معمولا هموار نیستند و لبه‌هایی سنگی دارند که زیر آب قرار گرفته‌اند و از دید پنهان هستند.
خواندن
جاذبه‌های تاریخی چابهار، هندوستان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .